Malou chaloupku s malou zahrádkou jsme si pořídili v malebném koutu jižních Brd ještě před narozením Elišky. Do té doby jsem veškerý svůj volný čas trávil sportem a neposeděl na jednom místě. Od té doby jsem se volnočasově ,,usadil" a čím dál tím víc se mi to líbí. na určitých malých lokalitách se snažím poznávat jejich život a tajemství.

S příchodem Covidu 19 jsme v Brdech po dobu distanční výuky nuceně trávili veškerý čas. Ukázalo se, že to bylo zlomové období. Nejen pro mne, ale i pro čerstvého prvňáka se najednou objevil časový prostor pro objevování, monitorování a focení zvířat, především ptáků, kteří bydlí na naší zahradě, nebo nás jen poctili návštěvou.

Tak začal velmi dobrodružný projekt, jehož cílem je nejen se zabavit a něco se naučit, ale i ukázat našim hostům, kdo všechno s nimi trávil čas v rámci jejich návštěvy, aniž by si toho mnohdy sami všimli. Vždyť to vše živé kolem nás je tím pravým důvodem, proč sem tak rádi jezdíme.

Je potřeba i budovatelského úsilí. Krmítka, budky, odsedáky postupně zaplňují již tak malý prostor zahrádky. Samostatnou kapitolou bylo budování pítka o rozměrech 6x1,5 metrů. Aní částečný posun pítka na sousedův pozemek nezabránil prověření síly partnerského vztahu mezi mnou a manželkou. Pravdou je, že tato stavba vůbec nezapadla do koncepce úhledné zahrádky se záhony a skalkamí, kterou od samého začátku s láskou a pílí budovala. Na druhou stranu, sedět pod pergolou a sledovat ptactvo osvěžující se díky této umělé vodní hladině má taky něco do sebe. 

Postupem času se prostor pro pozorování a focení rozšířil i o přolehlé zahrady našich sousedů, na které máme neomezený přístup. Není nad dobré sousedské vztahy. 

Počet zvířat žijících s námi v tomto mikroregionu se za chvíli ustálí a nastane další fáze projektu. Již vyfocené vyfotit ještě lépe a zajímavěji, nekonečný proces. Uvidme, jak dlouho nás to bude bavit. Držte palce, aby to bylo co nejdéle.