Kolumbie 2023

IMG_4995_final.jpg

Rád fotím ty naše sýkorky,  vrabčáky, kosáky, brhlíky a ostatní domácí ptacto. Kdo by však netoužil pozorovat a fotit barvami hýřící druhy exotického ptactva.  Pestrobarevné obrázky tukanů a kolibříku mám v paměti už z dob mého dětství. Když se Libor Vaicenbacher zmínil, že pořádá expedici do Kolumbie, neváhal jsem nijak dlouho a přidal se ke skupině zkušených ,,ptáčkařů" a fotografů.  Hlavním cílem výpravy je hledání a focení endimických druhů ptactva, tzn. druhů, které celosvětově žijí jen na určitých lokalitách či pásmech Kolumbie a nikde jinde. Mým očekáváním je prožít dobrodružství v kolumbijkých lesích a také se něčemu přiučit. Huráááá, je zde další mé ,,poprvé". 

Začínáme v severní části Kolumbie nedaleko od města Santa Marta. Na pobřeží NP Tayrona si užíváme tropických veder, což v reále znamená propocená trika pod tíhou batohu s fototechnikou a našlapané kilometry při hledání našich objektů zájmu.  Tady nám krom ptactva dělaly společnost i opice. Vřešťani z nich byli nejhlučnější, ale příležitost k focení mně neposkytli. Malpy tolik bojácné nebyly a dokázaly nám věnovat více pozornosti. Největším zážitkem však bylo setkání s Tamarínem bavlníkovým (Tamarin Cotton Top), kriticky ohroženým druhem, který žije jen na zdejším nevelkém území už jen v počtu cca 6 000 kusů. Nedaleko pobřeží se z ničeho nic na kraji lesa objevila nevelká tlupa, zmonitorovala situaci, chvíli koukala a pak zase tiše zmizela.

pláž_IMG_4436-1_final.jpg

opice s malym_ZDC_8463_DxO-1-1_final.jpg

Přesun výše do hor na Hostal el Ramo v západní části NP Sierra Nevada de Santa Marta byl velmi osvěžující, možná až moc. Více než třicetistupňové vedro vystřídal svěží horské prostředí, které nás v noci donutilo spát v péřových bundách. Vstup do diskomfortní zóny posiluje a mobilizuje. Odměnou bylo první setkání s kolibříky a fascinující výhledy. Viděli jsme a slyšeli i výrečka, ale ani na dva pokusy se nám ho nezdařilo vyfotit.

auta_IMG_4516_final.jpg

Pobřeží_4463_final.jpg

Pátý den večer se letecky přesouváme do severní části centrálních Andských hor. Klima se mění. Do konce tripu se už budeme pohybovat ve výškách od 1 800m do 4 200m a čelit proměnlivému počasí od čisté oblohy po déšť či mlhu. Zároveň budeme obklopeni snad všemi existujícími odstíny zelené barvy v podání zdejší úžasné přírody. A do toho všeho rozmanité druhy ptactva hýřícími snad všemi možnými barvami.

V následujících dnech jsme postupně navštívili Ptačí svět v Mistraó ve společnosti kolibříků a tangar. Hotel Termales Del Ruiz poskytl hlavní hvězdou focení, do zlatova zbarveného kolibříka duhohřbetého a večerní koupání v horkých termálních pramenech pod zářící hvězdnou oblohou. V NP Los Nevados jsme prožili dobrodružství při hledání vousatého kolibříka. Haciendu el Bosque nám dala příležitost fotit tukany a guany. Haciendy v Mlžném lese, daleko od civilizace nám byly základnou pro pozorování Štídláka perličkového. V parku Centro de Visitantas Otun Quimbaya jsme prožili setkání se Skalňákem andslým a v noci jsme pozorovali lelka. Do Cocora Valey se 40m vysokými palmami na nichž je závislá existence papoušků žlutouchých jsme vyráželi z  přírodního pensionu Urapanes Del Bosque. Nádherné místu budované lidmi oddanými kolumbijské přírodě.

 

palma svítání_DSC_0096-1_final.jpg

vodopád_ZDC_2886_final.jpg

Každá možnou minutu jsme využili k pobytu v přírodě či focení.  Na jednom místě jsme spali maximálně dva dny a pak následoval přesun na další lokalitu, kdy na poslední kilometry jsme většinou přesedli do terénních aut a cestou necestou se nořili do hloubin úžasné přírody. Kolumbie je velmi rozmanitá země. Stačí překonat vzdálenost několika desítek kilometrů, či stovek výškových metrů a ocitnete se v úplně jiném prostředí a obklopují Vás jiné živočišné druhy. Omrzení ani náhodou nehrozí, naopak, stále objevujete nový a nový svět. 

Kolibříci

Tento zázrak přírody jsem na vlastní oči viděl poprvé, a musím říct, že zírání na kolibříka se jen tak neomrzí. Měli jsme možnost pozorovat mnoho druhů v různých oblastech, jsem fascinován jejich rozmanitostí. Malí i velcí, tiší i hluční jako čmelák, pestrobarevní i tak docela obyčejní, s dlouhým zobákem i s krátkým atd.. Za velkou čest považuji setkání s kolibříkem Tolimským, který se vyskytuje jen a pouze v oblasti ..... ve výšce 4 300m. Už když v oblasti jste, není jisté, že se vaše dráhy protnou. Čekáním v mlze a drobném dešti jsme si zasloužili možnost pořídit pár snímků s tímto krasavcem. 

Sylfa fialovoocasá (Aglaiocersus coelestis)sylfa_ZDC_9292_DxO_final.jpg

Kolibřík tolimský (Buffy Helmetcrest)   (Oxypogon stuebelii) fousatý1_ZDC_2013_DxO_final.jpg

Tukani a papoušci

Pro středoevropana další typická exotika. Od dětství je znám z knížek, nikdy jsem je však ve volné přírodě neviděl. 

Vyrazili jsme za velmi ohroženým papouškem žlutouchým. Jeho život je vázán na voskové palmy Quindío, které mu poskytují potravu i domov. A to se mu stalo málem osudným, protože těměř všechny tyto palmy byly vykáceny. Nyní jsou již chráněny zákonem a papoušek žlutouchý tak může bojovat o své přežití. Bylo to krásné a velmi silné setkání s ohroženými druhy v nádherném palmovém, mlhou zalitém údolí.

Nejvíce času jsme věnovali Tukanovi horskému šedoprsému. Celkem jsme měli možnost fotit tři druhy tukanů.

Tukan_šedý.jpg

tukan_zelený.jpg

palmy_9523.jpg

 

papoušci_8583_2.jpg

...a ti ostatní ...

Kdybych se měl rozepisovat o každěm ptačím druhu, byl by to velmi dlouhý článek popisující pestrobarevné kolumbijské ptactvo. Na konci tohoto článku je umístěna galerie, do které budu postupně ukládat fotky z výpravy.

Snad největší nadšení ve mne vyvol Štídlák perličkový, velmi plachý a ,,neviditelný" pták s velmi dlouhým zadním drápem. Pohybuje se po zemi hustého pralesa a my jsme dostali celkem asi pět minut dlouhou příležitost ho pozorovat a fotit, navíc v mimořádných světelných podmínkách. Pak se zase ztratil v houští lesa a opět bylo pouze slyšet jeho hlasité volání.

Stejně tak si vážím několika sekundového setkání se Skalňákem Andským. Tady už podmínky vůbec nebyly dokonalé, poměrně daleko, v protisvětle a v hustém porostu. Navíc se jedná o zvíře, při jehož focení si fototechnika neví úplně rady se zaostřováním, což je to způsobeno jeho barvou včetně zobáku a hlavně chocholkou, která většinou zakrývá i oči a chudák fotoaparát je zmaten, protože neví, kam zaostřit. Mně taky chvíli trvalo, než jsem našel skulinu ve větvoví no a tak po pár snímcích byl fuč. 

Štídlák perličkový (Ocellated tapaculo)sčíglák perličkový.jpg

Skalňák andský  (Rupicola peruvianus)Skalnák_5342_jpg

Celá výprava byla Liborem koncipována tak, abychom co nejvíce času strávili v kolumbijské přírodě, daleko od civilizace a blízko vyjímečným zvířecím a ptačím druhům, které žijí jen na poměrně malém území a mnohé z nich jsou ohroženy vyhynutím. Toto umocnilo žážitek z návštěvy země s nádhernou přírodou, kterou Kolumbie bezesporu je.

 

palma svítání_DSC_0096-1_final.jpg

galerie KOLUMBIE 2023